Ο Παπαδάκης κράτησε τη Λάρισα στην Basket League!

Ο Παπαδάκης κράτησε τη Λάρισα στην Basket League! 11/04/2021
Παπαδάκης

Την παραμονή της στην Basket League εξασφάλισε η Λάρισα που επικράτησε με 80-76 του Ηρακλή εντός έδρας, χάρη στο τεράστιο τρίποντο που πέτυχε ο Κώστας Παπαδάκης στο τελευταίο λεπτό του ματς.

Η Λάρισα για σχεδόν 30 λεπτά έμοιαζε να μην έχει τον τρόπο να επιστρέψει στο παιχνίδι απέναντι σε έναν Ηρακλή που ήταν πιο πειστικός και παρά τις απουσίες του φαινόταν να βρίσκει περισσότερες λύσεις επιθετικά.

Όμως το ένστικτο της... επιβίωσης «μίλησε» για τους γηπεδούχους που ανέτρεψαν διαφορά δώδεκα πόντων και πήραν τη νίκη.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, με τον Θανάση Σκουρτόπουλο να επιλέγει ένα χαμηλό σχήμα με τον Ίμπανκς στο «5» και τον Ενετσιόνια στο «4», λόγω της απουσίας των Καββαδά και Σαρικόπουλου, το οποίο όμως φάνηκε να βγαίνει. Με τον Χάνλαν να μπαίνει «ζεστός» και τον Ίμπανκς να κερδίζει χώρο μέσα στο ζωγραφιστό, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να χτίζουν ένα μικρό προβάδισμα (7-14).

Η Λάρισα είχε πρόβλημα στο αμυντικό τρανζίσιον, με τα λάθη στην επίθεση και τις αργές επιστροφές να της κοστίζουν, καθώς ο Ηρακλής το εκμεταλλεύονταν και πετύχαινε γρήγορους πόντους. Οι Χάγκινς και Χάτσερ μπήκαν στην εξίσωση του σκοραρίσματος και οι «κυανόλευκοι» βρέθηκαν στο +9 με τη λήξη του δεκαλέπτου (15-24).

Στη δεύτερη περίοδο η Λάρισα προσπάθησε να σταματήσει τον γρήγορο ρυθμό που είχε επιβάλει ο Ηρακλής και να φέρει το παιχνίδι σε μια ισορροπία. Με τους Ρας και Παπαδάκη μείωσε στους 6 πόντους (20-26). Ωστόσο ο Ηρακλής συνέχιζε να είναι εύστοχος από τα 6.75, ενώ οι Χάτσερ και Χάνλαν δεν δυσκολευόταν να φτάνουν κοντά στο καλάθι, να πετυχαίνουν πόντους αλλά και να κερδίζουν φάουλ.

Η Λάρισα βελτιώθηκε αμυντικά, όμως επιθετικά έκανε αρκετά παιδικά λάθη και ακόμα και όταν πλησίασε στους 5 (29-34), δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα γιατί ο Ηρακλής έβρισκε τον τρόπο να ξεφεύγει (33-43).

Η Λάρισα στο τρίτο δεκάλεπτο παρότι είχε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί κάποια λάθη του Ηρακλή, έκανε κακές επιλογές επιθετικά και ήταν εμφανές ότι της έλειπε κάποιος να... βάλει τη μπάλα στο καλάθι. Από την άλλη ο Ηρακλής έβρισκε σκορ είτε με τους περιφερειακούς της είτε με τον Ίμπανκς κοντά στο καλάθι και διεύρυνε το προβάδισμα του (39-51). Ο Μπράντον Ρας ανέλαβε δράση και με τρία τρίποντα έδωσε ανάσα στη Λάρισα (52-58).

Οι γηπεδούχοι απέκτησαν αυτοπεποίθηση μετά από το... ροκάνισμα της διαφοράς και έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα, όμως επιθετικά και πάλι δεν κατάφεραν να βρουν σκορ για να μειώσουν ακόμα περισσότερο (54-60). Με τους Γουόσπουν και Ουάσιγκτον που βρήκαν ελεύθερο χώρο, η Λάρισα κατάφερε να μειώσει στο τρίποντο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (60-63). Με ατομικές προσπάθειες του Χάνλαν, ο Ηρακλής ξέφυγε και πάλι, όμως ο Γουάσπουν ήταν «ζεστός» και μείωσε στο καλάθι, με το τρίποντο - μαχαιριά του Ρας να δίνει το προβάδισμα στη Λάρισα για πρώτη φορά (68-67).

Ο Χάνλαν κέρδισε έξυπνα φάουλ και ξαναέβαλε τον Ηρακλή μπροστά (70-71), όμως στη συνέχεια τα λάθη του έδωσαν την ευκαιρία στη Λάρισα με τον Ρας να ξαναπεράσει μπροστά (72-71). Ο Ίμπανκς ευστόχησε σε 1/2 βολές και έφερε το ματς στα ίσα, όμως ο Παπαδάκης με ένα μεγάλο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 40'' να απομένουν (75-72).

Το φάουλ του Χάνλαν στον Παπαδάκη και οι 2/2 βολές του 23χρονου αύξησαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (77-72) με τον Ηρακλή να μην μπορεί να βρει σκορ σε αυτές τις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις. Ο Γουάσπουν πρόσθεσε άλλη μια βολή, ο Χάνλαν πέτυχε ένα γρήγορο καλάθι για το 78-74 με τους «κυανόλευκους» να κάνουν φάουλ στον Καμπερίδη στη συνέχεια και τον τελευταίο να ευστοχεί σε 1 από τις 2 πριν ο Χάγκινς ευστοχήσει για το 79-76 με τον Ουάσιγκτον να γράφει από τη γραμμή των βολών το τελικό 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 33-43, 54-60, 80-76