Γλίτωσε τα χειρότερα η Μπάγερν Μονάχου στη Μόσχα

Γλίτωσε τα χειρότερα η Μπάγερν Μονάχου στη Μόσχα 26/01/2021
Χίμκι Μπάγερν

Παρά το γεγονός ότι δυσκολεύθηκε για 35 λεπτά, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε με 95-93 μέσα στη Μόσχα τη Χίμκι και ανέβηκε στο 13-9 της κατάταξης της Euroleague.

Εντυπωσιακή αρχή στο παιχνίδι για την Μπάγερν Μονάχου, καθώς προηγήθηκε με 2-12, στο 4’. Στη συνέχεια, η Χίμκι βελτιώθηκε επιθετικά, αλλά οι Βαυαροί διατηρούσαν τον εξαιρετικό ρυθμό τους και έτσι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +11 (15-26).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι αντέδρασαν και με ηγέτη τον Σβεντ αρχικά μείωσαν στον πόντο (33-34), ενώ προηγήθηκαν με τρεις πόντους (40-37), απέναντι σε μία… άνευρη ομάδα του Τρινκιέρι. Στο τελευταίο δίλεπτο, η Μπάγερν Μονάχου «ζωήρεψε», αλλά το πρώτο ημίχρονο έληξε με 44-44.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ(55-55) μέχρι το 24’. Στη συνέχεια, η Μπάγερν Μονάχου άρχισε να παίρνει το ένα επιθετικό ριμπάουντ πίσω από το άλλο και έτσι ξέφυγε στο +8 (55-63). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς άνοιξε πολύ, με τη Χίμκι να ανεβάζει… στροφές στην επίθεση και με απανωτά τρίποντα όχι μόνο να πλησιάζει, αλλά να κλείνει με 75-73 το τρίτο δεκάλεπτο.

Με μπροστάρη τον Γουέιλερ-Μπαμπ, η Μπάγερν ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, αλλά ο Σβεντ κρατούσε κοντά τη Χίμκι (82-83), μέχρι το 35’. Στη συνέχεια, οι Βαυαροί «έσφιξαν» αμυντικά και παράλληλα ξέφυγαν με έξι πόντους (82-88) και με τον Γκιστ να κάνει «θραύση» στα ριμπάουντ, διατηρήθηκαν μπροστά μέχρι τη λήξη, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 93-95.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 44-44, 75-73, 93-95

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr