Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ με σούπερ Μήτογλου!

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ με σούπερ Μήτογλου! 21/01/2021
Μήτογλου

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επιβεβαίωσε σήμερα στην πράξη ότι ήταν φαβορί απέναντι στη Χίμκι, την οποία νίκησε εύκολα με 94-78. Έχοντας ως «όπλο» την κυριαρχία κοντά στο καλάθι  και τη ρωσική ομάδα να μην μπορεί να «απαντήσει» στην δράση του Νεμάνια Νέντοβιτς, το «τριφύλλι» πήρε γρήγορα διψήφιο προβάδισμα, το οποίο συντήρησε χωρίς ιδιαίτερη πίεση μέχρι το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν επιπόλαιος στα πρώτα λεπτά του αγώνα, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που πήρε και τις ευκαιρίες που είχε να τρέξει το γήπεδο. Χρειάστηκε μάλιστα την επιθετική δράση του Ντίνου Μήτογλου για να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο με διαφορά τριών πόντων (23-20).

Σταδιακά, η ανωτερότητα των γηπεδούχων και οι περισσότερες επιλογές από τον πάγκο ήταν πιο ευδιάκριτες, με τον διεθνή ψηλό και τον Νεμάνια Νέντοβιτς να κάνουν τη διαφορά για το +13 (46-33) του πρώτου ημιχρόνου.

Όσο περνούσε η ώρα, γινόταν όλο και πιο εμφανής η υπεροχή του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ. Με τον Ντίνο Μήτογλου και τον Νεμάνια Νέντοβιτς να συνεχίζουν στο ίδιο... μοτίβο, η διαφορά έφτασε γρήγορα στο +20 στο τρίτο δεκάλεπτο, για να μετατρέψει το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία. Ούτε η Χίμκι άλλωστε είχε την ενέργεια και τις επιλογές από τον πάγκο για να διεκδικήσει την ανατροπή, ούτε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έδειξε διατεθειμένος να της δώσει... αέρα.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-33, 70-51, 94-78.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 5 (1/4 τρίποντα), Μποχωρίδης 3 (3 ασίστ), Όγκαστ 6 (5 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 7 (1), Νέντοβιτς 21 (4/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ), Γουάιτ 9 (3/4 τρίποντα), Μήτογλου 29 (10/14 δίποντα, 9/9 βολές, 12 ριμπάουντ), Μπέντιλ 6, Σαντ Ρος 3 (1).

ΧΙΜΚΙ (Μάλτσεφ): ΜακΚόλουμ 17 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Καράσεφ, Ζάιτσεφ 10 (1), Καντοσνίκοφ, Μόνια 7 (1), Σαράποφ, Οντινόκοφ, Βορόνοφ, Γιόβιτς 9 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Μπερτάνς 10 (3/11 σουτ), Μίκι 25 (10/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr