ΒΙΝΤΕΟ: Η ματσάρα στο Μόναχο δεν έβγαλε νικητή

ΒΙΝΤΕΟ: Η ματσάρα στο Μόναχο δεν έβγαλε νικητή 05/12/2020
Μπάγερν Μονάχου

Το ντέρμπι κορυφής της Bundesliga ανάμεσα στηn Μπάγερν Μονάχου και τη Λειψία δεν ανέδειξε νικητή (3-3) αλλά ήταν… ματσάρα!

Οι «ταύροι» ξεκίνησαν δυνατά και πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 19ο λεπτό. Ο Φόρσμπεργκ βρήκε κάθετα τον Ενκουκού, αυτός πέρασε και τον Νόιερ που είχε βγει από το τέρμα του και έκανε το 0-1.

Οι Βαυαροί απάντησαν άμεσα και έφεραν το ματς στα ίσα στο 30ό λεπτό με φοβερό σουτ του Μουσιάλα έξω από την περιοχή.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Μπάγερν έφερε τα πάνω-κάτω και πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Ο Κομάν βρήκε ωραία τον Μίλερ, κι αυτός από κοντά σημείωσε το 2-1. Ωστόσο, η Λειψία δεν τα παράτησε και έφτασε στην ισοφάριση με τον Κλάιβερτ στο 36ο λεπτό (2-2).

Η ομάδα του Νάιγκελσμαν μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48ο πήρε ξανά το προβάδισμα. Ο Ανχελίνο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Φόρσμπεργκ με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή νίκησε τον Νόιερ για το 2-3.

Η Μπάγερν ανέβασε την απόδοσή της, δημιουργούσε ευκαιρίες και έφτασε στην ισοφάριση λίγο αργότερα. Ο Κομάν βρήκε με τρομερή φαλτσαριστή σέντρα τον Μίλερ στην περιοχή, κι αυτός με κεφαλιά από κοντά σημείωσε το 3-3 στο 75ο λεπτό.

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Μπόατενγκ (83’ Ρίτσαρντς), Αλάμπα, Ζίλε, Παβάρ, Μαρτίνεθ (25’ Μουσιάλα), Γκορέτσκα, Μίλερ, Κομάν (83’ Κόστα), Σανέ (64’ Γκνάμπρι), Λεβαντόφσκι

Λειψία: Γκουλάστσι, Μουκιελέ (72’ Όλμο), Κονατέ, Ουπαμεκανό, Ανχελίνιο, Άνταμς, Ζάμπιτσερ (72’ Καμπλ), Αϊνταρά (77’ Όρμπαν), Κλάιφερτ (77’ Σέρλοθ), Φόρζμπεργκ (62’ Πόουλσεν), Ενκουνκού

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις εδώ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr