Ο Ματσιούλις «καθάρισε» τον ΠΑΟΚ που έχει παράπονα από τη διαιτησία (85-84)

Ο Ματσιούλις «καθάρισε» τον ΠΑΟΚ που έχει παράπονα από τη διαιτησία (85-84) 05/12/2020
ΑΕΚ ΠΑΟΚ

Το αήττητο σερί της στην Basket League διεύρυνε η ΑΕΚ που νίκησε με 85-84 τον πολύ βελτιωμένο ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Έτσι πέτυχε την 20η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα. Από την πλευρά του ο «Δικέφαλος του Βορρά» έχει δικαιολογημένα παράπονα για την τελευταία φάση, όπου ο Κέβιν Λαβ ευστόχησε σε τρίποντο, αλλά δεν πήρε και το φάουλ που του έκανε ο Νίκος Ζήσης και θα μπορούσε να στείλει το ματς σε παράταση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Γιόνας Ματσιούλις με 18 πόντους και δύο μεγάλα τρίποντα σερί όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 75-76. Ο Κιθ Λάνγκφορντ είχε 17 πόντους και 6 ασίστ αλλά με μόλις 3/12 σουτ και πολλά λάθη που λίγο έλειψε να στοιχίσουν, ενώ αποβλήθηκε με δύο αντιαθλητικά φάουλ.

Στα πρώτα λεπτά  οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους (3-7) με τρίποντο του Μπιτς αιφνιδιάζοντας την ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν 14-9, με κάρφωμα του Γιάνκοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, χτυπώντας… ανελέητα με πικ εν ρολ στην καρδιά της «κιτρινόμαυρης» ρακέτας πήρε ξανά τον έλεγχο του ματς και προηγήθηκε με 19-24. Τα τρία σερί τρίποντα του Ματσιούλις έδωσαν επιθετική ώθηση στην «Ένωση», που προηγήθηκε με 35-33.

Στη συνέχεια η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κατάφερε να ξεφύγει και να προηγηθεί με 52-45 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ξέφυγε δύο φορές με εννιά, 54-45 και 60-51, αλλά ο ΠΑΟΚ έβρισκε τρόπο να μένει στο ματς, πότε με τον Γκρίφιν και πότε με τον Τέρνερ. Ο Ζήσης και ο Γιάνκοβιτς, έδωσαν το προβάδισμα στο σκορ στην «Ένωση» με 67-61, στο τέλος της περιόδου.

Τα  άστοχα σουτ του Γκίκα έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής (69-67), η «Ένωση» έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει και με τέσσερις σερί πόντους του Κονατέ ο ΠΑΟΚ μειώσε σε 75-74. Το κλέψιμο του Γκρίφιν στον Λάνγκφορντ ολοκλήρωσε την ανατροπή, 75-76, με 2:22 να απομένουν.

Τότε όμως μίλησε η εμπειρία και κλάση του Ματσιούλις, ο οποίος με δύο μεγάλα τρίποντα διαμόρφωσε το 81-76, 1:02 για το τέλος. Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο 83-77, αλλά αγχώθηκαν όταν στα 15’’ ο απρόσεκτος Λάνγκφορντ έχασε την μπάλα από τον Γκρίφιν και έκανε αντιαθλητικό με αποτέλεσμα να αποβληθεί, καθώς ήταν το δεύτερό του στον αγώνα.

Ο γκαρντ του ΠΑΟΚ με δύο βολές και ένα λέι απ μείωσε στο καλάθι, 83-81, στα 10’’ και αμέσως έστειλε στις βολές τον Ζήση. Ο έμπειρος γκαρντ είχε παραδόξως 0/2 από τη γραμμή, αλλά οι φιλοξενούμενοι έχασαν το ριμπάουντ και έκαναν νέο φάουλ στον Ρογκαβόπουλο στα 6,1’’ για τη λήξη.

Ο 19χρονος άσος με κρύο αίμα είχε 2/2 για το 85-81, ο Λαβ ευστόχησε σε τρίποντο με τον Ζήση να μοιάζει να του κάνει και φάουλ που δεν δόθηκε και το ματς ολοκληρώθηκε.

Δεκάλεπτα: 24-26, 52-45, 67-61, 85-84.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr