Πήρε τη νίκη απέναντι στον Προμηθέα Πάτρας ο Άρης

Πήρε τη νίκη απέναντι στον Προμηθέα Πάτρας ο Άρης 05/12/2020
άρης μπάσκετ

Την δεύτερη νίκη του στην Basket League πέτυχε ο Άρης που επικράτησε με 94-83 τον Προμηθέα Πάτρας, πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Στο ξεκίνημα του παιχνίδιού οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-0 χάρη σε ισάριθμα καλάθια του  Μίλερ. Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» άμεσα, όμως οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 11-7 με τον Τζέιμς. Ο Άρης κατάφερε να σημειώσει σερί 14-0 που του έδωσε το προβάδισμα με 21-11. Τελικά οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 29-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Προμηθέας Πάτρας μπήκε με… φόρα στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να μειώσει σε 29-25.  Τελικά μετά από πολλές εναλλαγές στο σκορ ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί με 46-42 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης κατάφερε να πάρει διαφορά δέκα πόντων, όμως ο Μίλερ βοήθησε τον Προμηθέα Πάτρας να μειώσει σε 69-67. Το τρίποντο του Κουζέλογλου έφερε το 72-68 στην ολοκλήρωση του τρίτου δεκάλεπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Χριστοδούλου μειώσε σε 76-75 για τον Προμηθέα Πάτρας, όμως ο Άρης «ξύπνησε» και πήρε τελικά τη νίκη με 94-83.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 46-42, 72-68, 94-83

Άρης (Καμπερίδης): Σούλερ 3 (1), Μιλόσεβιτς 15 (5/9 δίποντα, 5/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Χαριτόπουλος 5 (1), Τσάλμερς 4 (1/5 σουτ), Ντεκόζι 21 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Σταμάτης 5 (1), Σλαφτσάκης 1, Φλιώνης 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κουζέλογλου 13 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Ντραγκίσεβιτς 6, Λιτλ 12 (2)

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Λούντζης 4 (2/8 σουτ), Τζέιμς 8 (3/4 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Αγραβάνης 15 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Μάντζαρης 3, Μίλερ 21 (2/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ασίστ, 6 λάθη), Αγκμπελέσε 5 (10 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γκάρετ 6 (3/8 σουτ), Φαγέ 2, Χριστοδούλου 9 (4/5 δίποντα), Ραντίτσεβιτς 10 (1/4 σουτ, 7/9 βολές), Τανούλης

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr