Έβγαλε ψυχή και άλωσε τη Ρώμη ο Παναθηναϊκός

Έβγαλε ψυχή και άλωσε τη Ρώμη ο Παναθηναϊκός 03/12/2020

Αφήνοντας πίσω του την κακή εμφάνιση στη Γαλλία, ο Παναθηναϊκός έπαιξε εξαιρετικά και επικράτησε εκτός έδρας της Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 77-80 για την 12η αγωνιστική της EuroLeague.

Κορυφαίοι για το «τριφύλλι» ήταν οι Νεμάνια Νέντοβιτς (15 πόντους), Ντίνος Μήτογλου (14 πόντους) και Ιωάννης Παπαπέτρου (13 πόντους).

Ο Πάντερ με 16 πόντους ξεχώρισε από την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, που έπαιξε χωρίς τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ.

Ο αγώνας:

Σαντ-Ρόος, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννης απέναντι σε Ντιλέινι, Πάντερ, Μίτσοβ, Μπρουκς και Ταρζέφσκι άρχισαν το ματς εκατέρωθεν. Τα τρία γρήγορα πράσινα λάθη επέτρεψαν στην Αρμάνι να προηγηθεί με 8-2, ενώ το δεύτερο φάουλ του Κουβανού οδήγησε σε τετράποντο του Ντιλέινι και στο 14-7. Η έλλειψη ιδεών στην επίθεση και η κακή χρήση των φάουλ στην άμυνα έφερε τους γηπεδούχους στο 20-11. Πάντως με οδηγούς τους Παπαπέτρου και Μήτογλου στην επίθεση ο Παναθηναϊκό συμμάζεψε την κατάσταση στο φινάλε της πρώτης περιόδου, 22-18.

Το τρίποντο του Μπέντιλ μείωσε κι άλλο την απόσταση, 24-21, αλλά ακολούθησε επιθετικό black out για τους φιλοξενούμενους, που εμφανίζοντας και τις ίδιες αμυντικές αδυναμίες με το ξεκίνημα είδαν την Αρμάνι να φτάνει σε διψήφια διαφορά, 33-23, και λίγο αργότερα 40-25. Ο Παναθηναϊκός έδειχνε πλήρως βραχυκυκλωμένος επιθετικά και μοιραία πήγε στα αποδυτήρια στο -12, 42-30.

Πιο ζωηρά μπήκαν οι «πράσινοι» στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσαν σε μονοψήφια διαφορά, 48-40, με τρίποντα από Παπαπέτρου και Μακ. Ο Αμερικανός αποτελούσε την πιο αξιόπιστη πηγή σκορ και δημιουργίας του Παναθηναϊκού, που όμως πληγωνόταν από τα προσωπικά καλάθια των Πάντερ και Σιλντς (53-43). Έστω κι έτσι, πάντως, πλησίασε κι άλλο, 55-50, με τον Μποχωρίδη να αξιοποιεί επίσης τους συμπαίκτες του, όμως Χάινς με ένα προσωπικό 5-0 έδωσε ανάσα στην Αρμάνι, 60-50. Οι παίκτες του Βόβορα δεν πτοήθηκαν και ολοκλήρωσαν το ενθαρρυντικό τρίτο δεκάλεπτο στο -6 (60-54).

Το τρίποντο του Μποχωρίδη έφερε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση σουτ, 60-57, ενώ δύο καλάθια του Μήτογλου έφεραν το ματς σε ισοπαλία (62-62), επτάμισι λεπτά πριν το τέλος. Τα τραβηγμένα τρίποντα από Νέντοβιτς και Παπαπέτρου έδωσαν την ευκαιρία στην Αρμάνι με οκτώ σερί βολές να φτάσει στο 70-64. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά, 70-68, όμως το τρίποντο του Πάντερ και το φάουλ-ανακάλυψη των διαιτητών το Παπαγιάννη στον Σιλντς οδήγησαν την Αρμάνι στο 75-70. Το φοβερό τρίποντο του Νέντοβιτς κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό (75-73) και ένα ακόμη του Παπαπέτρου έδωσε το πρώτο πράσινο προβάδισμα μετά το… 0-2, 75-76, με 1:12 να απομένουν. Ο Σιλντς απάντησε, 77-76 στα 53’’, αλλά το alley oop Νέντοβιτς-Παπαγιάννη έφερε νέο προσπέρασμα. Το άστοχο τρίποντο του Ντιλέινι οδήγησε τον Νέντοβιτς στη γραμμή με 13,4’’ για τη λήξη. Ο Σέρβος παραδόξως είχε 1/2, 77-79, με τον Μεσίνα να καλεί τάιμ άουτ για την τελευταία επίθεση. Ο Σιλντς αστόχησε υπό την πίεση του Σαντ-Ρόος και ο Παπαπέτρου μαζεύοντας το ριμπάουντ με μία βολή έγραψε το τελικό 77-80.

Δεκάλεπτα: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr