Ο πρώτος που έφτασε τα 16 γκολ σε 12 ματς στο Champions League

Ο πρώτος που έφτασε τα 16 γκολ σε 12 ματς στο Champions League 24/11/2020
ΧΑΛΑΝΤ

Η Ντόρτμουντ αντιμετώπισε την Μπριζ το βράδυ της Τρίτης για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League και η ομάδα της Βεστφαλίας άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό με ποιον άλλον; Τον Έρλινγκ Χάλαντ.

Ο Νορβηγός έφτασε τα 15 γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ. Χρειάστηκε 12 μόλις ματς για να φτάσει αυτόν τον αριθμό τερμάτων.

Έγινε, μάλιστα, ο παίκτης που χρειάστηκε σύμφωνα με τον Ισπανό ειδικό στα στατιστικά Mr Chip το μικρότερο αριθμό αγώνων για φτάσει τα 15 γκολ στο Champions League.

Ο Ρουντ φαν Νίστελροϊ και ο Ρομπέρτο Σολδάδο είχαν χρειαστεί 19 ματς, ο Χάρι Κέιν 20, ο Μέσι 29 και ο Κριστιάνο 51.

Στο 60ό λεπτό ο Έρλινγκ Χάλαντ πέτυχε το 16ο γκολ κάνοντας το 3-0 (το 2-0 από τον Σάντσο με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr