«Διπλό« για την Μπαρτσελόνα με τρομερή ανατροπή!

«Διπλό« για την Μπαρτσελόνα με τρομερή ανατροπή! 30/10/2020
Μπασκόνια Μπαρτσελόνα

Αν και η Μπασκόνια προηγήθηκε με διαφορά δέκα πόντων στο 36’, η Μπαρτσελόνα έκανε τρομερή ανατροπή με σερί 11-0 και πήρε τη νίκη με 72-71, μέσα στη Βιτόρια!

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ (9-11), με την Μπαρτσελόνα να ξεφεύγει με πέντε πόντους (10-15), στο 7’. Η αντίδραση της Μπασκόνια ήρθε με τους Χένρι και Ντράγκιτς που έριξαν την διαφορά στην ελάχιστη τιμή (19-20), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Σχεδόν ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο (23-25), με τον Οριόλα να στέλνει τους Καταλανούς στο +6 (23-29), στο 14’. Στη συνέχεια, η Μπασκόνια προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Ερτέλ κρατούσε σε μία απόσταση ασφαλείας τους «μπλαουγκράνα», οι οποίοι με τρίποντο του Αμπρίνες πήγαν ακόμη και στο +8 (31-39), στο 18’. Στο τελευταίο δίλεπτο, οι γηπεδούχοι έσφιξαν αμυντικά και μείωσαν στο καλάθι (37-39), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Ντέιβις αρχικά, η Μπαρτσελόνα διατηρούσε το προβάδισμά της (43-50), ενώ στη συνέχεια μπήκαν στην εξίσωση οι Μίροτιτς και Κούριτς για το +6 (52-58), στο 28’. Οι Βάσκοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά και με τους Τζεκίρι και Ντράγκιτς, μείωσαν στο -4 (54-58), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, η Μπασκόνια ήταν εξαιρετική στην άμυνα και έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση και παίρνοντας τα επιθετικά ριμπάουντ, μπήκε με ένα σερί 13-0 για το +11 (69-58), διατηρώντας τη διψήφια διαφορά (71-61), στο 36’.

Εκεί, ξεκίνησε μία τρομερή αντεπίθεση από την Μπαρτσελόνα, η οποία ανάγκασε σε πολλά λάθη τους Βάσκους και με τους Ντέιβις και Κούριτς έκανε ένα δικό της σερί 11-0, για το προσπέρασμα (71-72), στα 52’’ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Καλάθης αστόχησε σε τρίποντο, αλλά το 71-72 ήταν το τελικό σκορ, καθώς οι Χένρι και Πίτερς αστόχησαν στην τελευταία επίθεση!

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 37-39, 56-58, 71-72

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr