Επέστρεψε στις νίκες η Ρεάλ κόντρα στην Μπάγερν (100-82)

Επέστρεψε στις νίκες η Ρεάλ κόντρα στην Μπάγερν (100-82) 29/10/2020
Ρεάλ-Μπάγερν

Η Ρεάλ Μαδρίτης μόχθησε, έχασε τον Φακούντο Καμπάτσο, με τραυματισμό, αλλά πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Euroleague με 100-82 απέναντι στην Μπάγερν και την έριξε από την κορυφή.

Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς. Η νίκη κατέληξε στην ομάδα που την είχε μεγαλύτερη ανάγκη. Για τη Ρεάλ Μαδρίτης μέτρησε το ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Αυτό που ενεργοποιήθηκε μετά τη μία νίκη σε πέντε αγώνες.

Αντίθετα, η Μπάγερν Μονάχου δεν αγωνίστηκε ως πρωτοπόρος της Euro Lague. Αντιστάθηκε για ένα ημίχρονο, αλλά όταν η Ρεάλ άρχισε να βρίσκει πολλές λύσεις, δεν είχε απάντηση.

Η εξέλιξη της αποβολής του Αντρέα Τρινκιέρι μόλις στο 3' δεν επηρέασε την Μπάγερν. Το αντίθετο. Διόρθωσε το κακό ξεκίνημά της (27-17) και πέρασε μπροστά στο σκορ, με αιχμή του δόρατος τον Μπόλντγουιν, με 36-35.

Και από εκείνο το σημείο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Ο Τζέισι Κάρολ ήταν εκείνος που κράτησε τη Ρεάλ μέσα στο παιχνίδι.

Μέχρι που άρχισε να σκοράρει και ο Τρέι Τόμπκινς (16π.) και ο Άντονι Ράντολφ και η Μπάγερν αδυνατούσε να βρει λύσεις.

Όποτε η Ρεάλ χρειάστηκε, βρήκε λύσεις και από το τρίποντο. Αγαπημένο παιχνίδι της.

Μόνο στην 4η περίοδο, οι Μαδριλένοι βρήκανε στόχο τέσσερις φορές πίσω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων.

Πάντως, η αναμέτρηση δεν είχε μόνο καλά νέα για τους Μαδριλένους. Ο Φακούντο Καμπάτσο φαίνεται να γύρισε το πόδι του σε μία ανύποπτη φάση. Βγήκε από το παιχνίδι και δεν γύρισε ξανά...

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 49-45, 70-61,100-82

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr