Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας Πάτρας «καθάρισε» την Ναντέρ! 21/10/2020
Προμηθέας Πάτρας

Ο Προμηθέας Πάτρας ήταν καταιγιστικός απέναντι στην Ναντέρ και με ηγέτες τους Χάρη Γιαννόπουλο (21π) και Ίαν Μίλερ (19π) πανηγύρισε την δεύτερη νίκη του στο EuroCup, επικρατώντας με 88-72, της γαλλικής ομάδας.

Από... κοντά και ο Βαγγέλης Μάντζαρης που έμεινε άποντος μεν, όμως είχε 4 ριμπάουντ και 11 ασίστ, σε μια «γεμάτη» εμφάνιση. Ο Ντάνι Αγκμπελέζε αποτέλεσε το σημείο αναφοράς στο παιχνίδι του Προμηθέα, στο ξεκίνημα του αγώνα, με τους Πατρινούς να παίρνουν τα ηνία (13-8, 4'). Κορντινιέ και Καμπά ανέλαβαν δράση και η Ναντέρ κατάφερε να ανατρέψει το σκηνικό (15-19, 7'). Ο Κορντινιέ συνέχισε να σκοράρει, αλλά ο Φαγιέ με τρίποντο στο τέλος του δεκαλέπτου ισοφάρισε σε 21-21.

Στα πρώτα λεπτά της περιόδου ο Ντελρόι Τζέιμς έκανε αισθητή την παρουσία του και ο Προμηθέας πήρε και πάλι προβάδισμα (31-29, 13'). Χριστοδούλου και Ραντίσεβιτς φώναξαν παρών και η διαφορά αυξήθηκε στη συνέχεια (39-34, 16'). Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον έλεγχο της κατάστασης, όμως Καμπά και Μπουκέ ισοφάρισαν για την Ναντέρ (44-44, 19'). Ο Γιαννόπουλος είπε την τελευταία λέξη στο πρώτο μέρος και έγραψε το 46-44.

Με την άμυνά του να ανεβάζει στροφές και τον Ίαν Μίλερ να κάνει αισθητή την παρουσία του ο Προμηθέας Πάτρας «έχτισε» διαφορά στο ξεκίνημα της περιόδου (53-44, 24'). Το προβάδισμα της ομάδας του Μάκη Γιατρά έφτασε και σε διψήφια επίπεδα χάρη στον Αγραβάνη (61-49, 27').  ΟιΣτόουν και Ουόρεν ανέλαβαν δράση και μείωσαν για τους φιλοξενούμενους σε 63-56, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Στόουν και Καμπά συνέχισαν να δίνουν λύσεις στην Ναντέρ, η οποία πλησίασε στο τέταρτο δεκάλεπτο (68-63, 32'). Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές. Οι Γιαννόπουλος, Χριστοδούλου και Μίλερ πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και η διαφορά έφτασε και πάλι σε διψήφια επίπεδα (81-68, 37'). Οι Γάλλοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της ομάδας του Γιατρά και κάπως έτσι η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να φτάνει στη νίκη, η οποία ήταν και η πρώτη εντός έδρας στο φετινό EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 46-44, 63-56, 88-72.