Βόλει: Φιλικό «διπλό» για τον Ολυμπιακό στη Σύρο

Βόλει: Φιλικό «διπλό» για τον Ολυμπιακό στη Σύρο 26/09/2020
Ολυμπιακός βόλεϊ

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Φοίνικα στη Σύρο σε φιλική αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες έδειξαν καλά στοιχεία, ωστόσο ψάχνονται ακόμη. Μην ξεχνάμε ότι προχώρησαν και οι δύο σε δομικές αλλαγές στο ρόστερ τους.

Για τους Πειραιώτες καλό πρόσωπο έδειξαν ο Φρομ και ο Έγκλεσκαλνς. Για τον Φοίνικα ήταν σταθεροί ο Πρωτοψάλτης και ο Στερν. Οι δύο ομάδες θα δώσουν κι άλλο φιλικό ματς αύριο.

Ο γηπεδούχος Φοίνικας Σύρου ξεκίνησε με τον Μήλη στη διαγώνιο αντί του Ράιτς (υποφέρει από θλάση) που αναμένεται να έχει θέση βασικού. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Γιάννη Ορφανού ξεκίνησε με τους Ράτκε στην πάσα, το δίδυμο Πρωτοψάλτης - Στερν στα άκρα, τους Μπράουν - Παπαγγελόπουλο στο κέντρο και τον Γκαρά στη θέση του λίμπερο.

Ο Δημήτρης Καζάζης επέλεξε να πάρουν θέση βασικού ο Έγκλεσκαλνς στη διαγώνιο, ο Στιβαχτής στην πάσα, οι Φρομ - Μιγιαήλοβιτς στα άκρα, οι Βουλκίδης - Όκολιτς στο κέντρο και ο Ζήσης ως λίμπερο.

Το ματς παρά το γεγονός ότι ήταν φιλικό είχε μεγάλες φάσεις, πάθος αλλά και διαμαρτυρίες σε ορισμένες περιπτώσεις. Οι Πειραιώτες μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο σετ. Οι φιλοξενούμενοι με τα καλά σερβίς του Φρομ πήραν προβάδισμα πέντε πόντων για το 7-12. Ο Στερν πήρε πάνω του επιθέσεις και ο Φοίνικας κατάφερε να μπει και πάλι στη διεκδίκηση του σετ (19-19) με άσο του Παπαγγελόπουλου. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη πάτησε... γκάζι και πήρε το πρώτο σετ με 23-25.

Παρόμοια εικόνα είχε και το δεύτερο σετ με τον Ολυμπιακό να παίρνει σχετικά νωρίς προβάδισμα. Ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 10-10 με άσο του Στερν, ενώ προσπέρασε με 12-10 με τον Σλοβένο να είναι πολύ καλός από την γραμμή του σερβίς. Οι Πειραιώτες με τον Φρομ προσπέρασαν και πάλι για το 13-15 με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν ξανά (17-17) με άσο του Πρωτοψάλτη. Οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο και ο Ολυμπιακός κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 22-25.

Στο τρίτο σετ ήταν σειρά του Φοίνικα να δείξει την ποιότητά του. Με τον Θανάση Πρωτοψάλτη να αποδεικνύεται σημαντικός κρίκος σε υποδοχή και επίθεση οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-8 με δύο σερί άσους από τον Έλληνα ακραίο. Η διαφορά για την ομάδα του Γιάννη Ορφανού έφτασε στους πέντε πόντους για το 15-10 με τον Μήλη. Οι παίκτες του Ολυμπιακού φάνηκαν κουρασμένοι με αποτέλεσμα οι Φρομ και Μιγιαήλοβιτς να αποσυρθούν στον πάγκο. Οι Πειραιώτες μείωσαν σε 20-18, αλλά ο Φοίνικας φάνηκε ψύχραιμος και πήρε το τρίτο σετ με 25-19.

Ο Ολυμπιακός έχοντας τους Φρομ και Έγκλεσκαλνς στον αγωνιστικό χώρο πήρε και πάλι διαφορά για το 10-15 στο τέταρτο σετ. Οι Πειραιώτες πήραν καλές υποδοχές, οι παίκτες του Φοίνικα φάνηκαν κουρασμένοι και οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη έφτασαν στο 13-20 και κατέκτησαν το σετ με 15-25 με πρώτο χρόνο του Όκολιτς.

Τα σετ: 23-25, 22-25, 25-19, 15-25

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr