Ζορίστηκε, αλλά στο τέλος πήρε αυτό που ήθελε η Εθνική, 73-63 τη Βουλγαρία

ΕΛΛΑΔΑ-ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ

Κάθε αρχή και δύσκολη για την... υπηρεσιακή Εθνική μπάσκετ!  Η Βουλγαρία ζόρισε αρκετά την ομάδα μας Ελλάδα για περίπου 37 λεπτά, αλλά στο τέλος οι παίκτες του Σκουρτόπουλου... σοβαρεύτηκαν και πήραν τη νίκη (73-63) για να ξεκινήσουν με το δεξί στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ του 2021.

Κορυφαίος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 19 πόντους, με τον Χρυσικόπουλο να τον ακολουθεί με 13.

Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ντιμιτρόφ και Μποστ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Νευρική ήταν η Εθνική στην αρχή του ματς με αποτέλεσμα να μην έχει ρυθμό στην επίθεση, ενώ από την άλλη η κακή περιφερειακή άμυνα έδινε το τρίποντο στη Βουλγαρία, η οποία προηγήθηκε 12-8 στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, η ομάδα του Σκουρτόπουλου ανέβασε… στροφές με τους Μποχωρίδη και Μαργαρίτη, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους (15-17) μέχρι το 9’. Στο τελευταίο λεπτό η Εθνική έσφιξε αμυντικά και με τον Χρυσικόπουλο κατάφερε να κλείσει προηγούμενη 19-17 την πρώτη περίοδο.

Τα αμυντικά προβλήματα επέστρεψαν και στη δεύτερη περίοδο αλλά χάρη στους Γιαννόπουλο και Χρυσικόπουλο η Ελλάδα είχε το προβάδισμα (31-28) μέχρι το 15’. Στη συνέχεια ο ρυθμός του ματς έπεσε κατακόρυφα με κακές επιθέσεις εκατέρωθεν αλλά τη Βουλγαρία να το εκμεταλλεύεται και να ισοφαρίζει (32-32) στο 18’. Η αντίδραση της Εθνικής ήρθε με τον Καββαδά, ο οποίος με ένα δικό του 5-0 έκανε το 37-32, ενώ με τρίποντο του Μποχωρίδη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήγε στα αποδυτήρια με το +6 (40-36).

Πολύ ζεστοί ήταν οι Μποχωρίδης και Γιαννόπουλος στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους αλλά ήταν μόνοι τους και έτσι η διαφορά δεν άνοιξε αρκετά (49-40). Μάλιστα από τα μισά και μετά της 3ης περιόδου  τα λάθη των παικτών του Σκουρτόπουλου έφεραν ακόμη πιο κοντά τη Βουλγαρία, η οποία πλησίασε στο -3 (49-46), στο 28’. Όμως, στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Σκουρτόπουλου με τον Λαρεντζάκη αιχμή του δόρατος άνοιξαν ξανά τη διαφορά κι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +8 (54-46).

Το ίδιο συγκεντρωμένη μπήκε η Ελλάδα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τον Λαρεντζάκη είχε παγιώσει την υπέρ της διαφορά στο +10 (62-52) μέχρι το 34’. Στη συνέχεια η κακή αμυντική αντιμετώπιση του Μποστ του έδωσε την ευκαιρία να συνδεθεί με το καλάθι και έτσι η Βουλγαρία να πλησιάσει (64-62), στο 37’. Ωστόσο στο φινάλε οι παίκτες μας έβγαλαν τις απαραίτητες άμυνες και με μπροστάρη τον Μποχωρίδη έκαναν ένα 9-0 για το +11 (73-62), με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 73-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-34, 54-46, 73-63.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Μποχωρίδης 19 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 13 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαργαρίτης 5 (0/4 τρίποντα), Αγραβάνης 5 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Κασελάκης 5 (1), Καββαδάς 7, Λαρεντζάκης 7 (3/10 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μάντζαρης (0/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Σαλούστρος, Σκορδίλης.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Μπαρτσόφσκι): Αβράμοφ 1 (0/8 σουτ, 1/2 βολές), Μποστ 14 (4/11 σουτ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντιμιτρόφ 15 (3/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κοστόφ 3 (1/6 σουτ), Μίντσεφ 10 (1), Γκεοργκίεφ 2, Ιβάνοφ (0/5 σουτ), Μαρτίνοφ 10 (2), Βακλίνοφ 8 (8 ριμπάουντ), Ζαχάριεφ (0/3 σουτ, 6 ριμπάουντ).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr