ΒΙΝΤΕΟ: Η Λάτσιο έφερε τούμπα την Ίντερ (2-1) και βλέπει τίτλο

ΛΑΤΣΙΟ

Στο τελευταίο ματς της 24ης αγωνιστικής της Serie A η Λάτσιο επικράτησε με 2-1 κι ανατροπή της Ίντερ, την γκρέμισε από την κορυφή και είναι εκείνη 2η κι η ομάδα που κυνηγά τη Γιουβέντους, αφού είναι στον πόντο από το ρετιρέ!

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι, αήττητη στο πρωτάθλημα από το ματς του πρώτου γύρου με τους Λομβαρδούς (25/09), είχε δοκαρι με τον Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς (9') αλλά βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ από το παρθενικό γκολ του Άσλεϊ Γιανγκ στα «νερατζούρι».

Ωστόσο στην επανάληψη το 26ο γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε μ' εύστοχο πέναλτι κι εκείνο του Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς προσυπέγραψαν την ολική επαναφορά των πρωτευουσιάνων.

Το πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι είχε πολλή τακτική με τις δύο ομάδες να μην αφήνουν πολλούς χώρους η μία στην άλλη και ουσιαστικά να αλληλοεξουδετερώνονται στο μεγαλύτερο διάστημα δημιουργώντας ελάχιστες καλές φάσεις.

Η Λάτσιο απείλησε πρώτη στο 9' με το πολύ δυνατό σουτ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς που έστειλε τη μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παντέλι ενώ η πρώτη μεγάλη στιγμή για την Ίντερ ήρθε στο 19' μέσω ταχύτατης αντεπίθεσης που κατέληξε στο δυνατό σουτ του Λουκακού το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Στρακόσια.

Οι γηπεδούχοι είχαν επίσης δύο σουτ των Λέιβα και Ιμόμπιλε που έφυγαν πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στο 24' και στο 25' για να πέσει στη συνέχεια ο ρυθμός και να φτάσουμε στο 44'. Ο Καντρέβα επιχείρησε δυνατό σουτ με το δεξί εκτός περιοχής, ο Στρακόσια απέκρουσε και η μπάλα στρώθηκε στον Γιανγκ που με δεξί σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή κεραυνοβόλησε τον πορτιέρε της Λάτσιο για το 1-0 της Ίντερ!

Το προβάδισμα των νερατζούρι δεν έμεινε όμως για πολλή ώρα, με την Λάτσιο να το εξαφανίζει στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Μετά από σύγχυση στα καρέ της Ίντερ ο Ντε Φράι ανέτρεψε τον Ιμόμπιλε και ο Τζανλούκα Ρόκι έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα, με τον Ιταλό επιθετικό να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να νικάει τον Παντέλι για το 1-1 με το 26ο γκολ του στη φετινή Serie A!

Το ντέρμπι πήρε φωτιά μετά την ισοφάριση του Ιμόμπιλε και στο 69' ήταν η ώρα για το επόμενο χτύπημα της Λάτσιο και το δεύτερο σοκ για τους Μιλανέζους. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μάρουσιτς έκανε το σουτ, απέκρουσε με το σώμα πάνω στη γραμμή ο Μπρόζοβιτς, για να φτάσει η μπάλα στον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς που με συρτό αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Παντέλι για το 2-1.

Μετά την ανατροπή, η Ίντερ ήταν αναγκασμένη να βγει μπροστά και να τα παίξει όλα για όλα και στο 78' πλησίασε το γκολ, με το δυνατό σουτ του Έρικσεν να υποχρεώνει τον Στρακόσια σε δύσκολη επέμβαση στην αριστερή γωνία του και στην εξέλιξη της φάσης να σκοράρει ο Μαρτίνες αλλά το γκολ να μη μετράει σωστά καθώς ήταν εκτεθειμένος.

Στα τελευταία λεπτά, οι λατσιάλι άντεξαν στην πίεση της Ίντερ και κράτησαν το υπερπολύτιμο 2-1, που τους επιτρέπει να πιστέψουν ακόμα περισσότερο στον τίτλο, ανεβαίνοντας πλέον στη 2η θέση και έχοντας μόνο έναν πόντο λιγότερο από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.