ΓΡΑΦΕΙ Ο Π. ΚΟΥΤΑΚΟΣ: Ασορτί με τα ακραία καιρικά φαινόμενα ο Ολυμπιακός παρέσυρε τον Αστέρα

KOYTAKOS

Ο Ολυμπιακός στην Τρίπολη ήταν δώστε μου μάτια να βλέπω!

Στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση και σε μια από τις καλύτερες των τελευταίων ετών σκόρπισε με 5-0 τον Αστέρα, είχε δοκάρι και ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ.

Το μοναδικό μελανό σημείο για τους Πειραιώτες ήταν ο τραυματισμός του Γκιγιέρμε από δολοφονικό τάκλιν του Πασαλίδη που ορθώς αποβλήθηκε.

Πρωταγωνιστές για τον Ολυμπιακό και με 2 γκολ ο καθένας οι Ελ Αραμπί (έφτασε τα 8) και Μασούρας, ο σκόρερ του άλλου γκολ Ποντένσε που έγινε αλλαγή στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Σουντανί είχε 3 ασίστ!

Ο Ολυμπιακός που ξεκίνησε με σύστημα 4-4-2 στο α' μέρος μπήκε στο γήπεδο σαν  τα καιρικά φαινόμενα των τελευταίων ημερών.

Παίζοντας και από τα δύο άκρα, αλλά κυρίως από δεξιά με τους Ομάρ και Ποντένσε σάρωσε σαν... ανεμοστρόβιλος τους Αρκάδες και στο 9' ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Μασούρας σκόραρε μετά από γύρισμα του Σουντανί και στο 9ο λεπτό ο Ποντένσε μετά από ασίστ του Ελ Αραμπί έκανε με άψογο τελείωμα το 0-2.

Το παιχνίδι εξελισσόταν ιδανικά για τον Ολυμπιακό που είχε μπει στο γήπεδο με τρομερή διάθεση και φρεσκάδα. Πίεζε ωραία στους χώρους, έπνιγε τον αντίπαλό του και κέρδιζε πολύ εύκολα την κατοχή της μπάλας.

Τότε ήρθε η φάση του 13’ που άφησε τους γηπεδούχους με έναν παίκτη λιγότερο, αλλά και τους ερυθρόλευκους χωρίς τον Γκιγιέρμε. Ο Πασαλίδης έκανε εγκληματικό τάκλιν. Ο Βραζιλιάνος έφυγε για τα αποδυτήρια με φορείο και ο αμυντικός του Αστέρα για τα αποδυτήρια έπειτα από κόκκινη του Παπαπέτρου, ο οποίος συμβουλεύτηκε πρώτα το VAR, διότι αρχικά είχε δείξει κίτρινη.

Πάγωσε για λίγο η ομάδα του Πειραιά μετά τον τραυματισμό του Γκιγιέρμε, αλλά στη συνέχεια το πόδι πήγε και πάλι στο γκάζι.

Στο 34' ήρθε το 0-3 με κλέψιμο του Ελ Αραμπί πάνω στον Μουνάφο για να κάνει το ένα δύο με τον Σουντανί και να σκοράρει με τρομερό σκάψιμο για το γκολ.

Και στο 44' και αφού ο Ελαμπντελαουί είχε χαμένο τετ α τετ στο 37' ο Ολυμπιακός έκανε το 4-0. Σέντρα Ραντζέλοβιτς και 2ο γκολ στο ματς ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά. Έτσι έκλεισε το α' μέρος και ενώ προς το τέλος του ο Ολυμπιακός είχε και άλλη μεγάλη φάση με τον Ραντζέλοβιτς.

Στο β' μέρος ο Ολυμπιακός είχε πάλι ευκαιρίες. Σκόραρε άλλη μία φορά, αλλά θα μπορούσε να είχε βάλει κι άλλα 2-3 γκολ. Η άμυνα του Αστέρα περνούσε ένα εφιαλτικό βράδυ με τους ερυθρόλευκους να έχουν τρελά κέφια και τους περισσότερους ποδοσφαιριστές τους σε πολύ υψηλή απόδοση.

Στο 68' τρομερό σουτ του Μπουχαλάκη βρήκε στο δοκάρι και στο 73' ήρθε το 0-5. Πάσα και γύρισμα του Σουντανί και ξεπέταγμα από κοντά του Μασούρα για το 2ο τέρμα του στο ματς, κάτι που συνέβη για πρώτη φορά.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Καπίγια, Μουνάφο (65' Άνχελ), Ιγκλέσιας, Λουίς Φερνάντεθ, Μπαράλες (46' λ.τρ. Μπόρχα Φερνάντεθ), Μαρκ Φερνάντεθ (21' Βαλιέντε).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Παπαδόπουλος, Τσιμίκας, Καμαρά, Γκιγιέρμε (17' λ.τρ. Μπουχαλάκης), Ποντένσε (37' λ.τρ. Ραντζέλοβιτς), Σουντανί, Μασούρας, Ελ Αραμπί (65' Γκερέρο).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr