"Καθάρισε" τη Βαλένθια και έπιασε κορυφή η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε κόντρα στην Βαλένθια στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όταν «ξύπνησε» ήταν καταιγιστική, φτάνοντας στο επιβλητικό 111-99 για την 12η αγωνιστική της EuroLeague.

Μάλιστα μετά από αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ανέβηκε στο 9-3 και έπιασε στην κορυφή (με ματς παραπάνω) την Αναντολού Εφές.

Ο αγώνας:

Η Ρεάλ Μαδρίτης σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα είχε το προβάδισμα, ξέφυγε στην αρχή της αναμέτρησης με 11-4, αλλά η Βαλένθια με «όπλο» την επίθεση της προηγήθηκε για πρώτη και μία από τις ελάχιστες φορές, στον αγώνα με 25-26 στο 9ο λεπτό, πριν το 30-29 του 10ου. Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ρεάλ μπροστά, η Βαλένθια να κυνηγάει.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Μαδρίτης ανέβασε... στροφές και με βάση την εξέλιξη του αγώνα, ήταν το σημείο που την βοήθησε να «τελειώσει» τη υπόθεση νίκη. Η Ρεάλ προηγήθηκε με 77-66 στο 28ο λεπτό, ενώ με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (87-70 στο 32ο λεπτό). Η Βαλένθια προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε προσωρινά σε 94-87 στο 35ο, αλλά μέχρι εκεί, με την «Βασίλισσα» να παίρνει εύκολα την νίκη με 111-99.

Τα δεκάλεπτα: 30-29, 53-49, 80-70, 111-99.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr