Μπασκόνια... από ατσάλι, «πλήγωσε» την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Με ένα εκπληκτικό σερί 13-0 στην τέταρτη περίοδο, η Μπασκόνια νίκησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας 80-70 στην «Μπουέσα Αρίνα» για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πέτυχε την τέταρτη νίκη της στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη σκόραρε για τελευταία φορά στο 35'38" όταν ο Ντάνιελ Χάκετ έκανε το 67-70 όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους Βάσκους, που έφτασαν στη νίκη με μπροστάρη τον Τόκο Σενγκέλια (22π., 6ριμπ.), έχοντας τη συμπαράσταση των Βιλντόζα με 12 και Στάουσκας με 11 πόντους. Για τους πρωταθλητές Ευρώπης, ξεχώρισαν οι Τζέιμς και Στρέλνιεκς με 17 πόντους.

Ο Νικ Στάουσκας ηγήθηκε επιθετικά της Μπασκόνια στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, κάνοντας το 22-17 με γκολ - φάουλ στο 8:36 και έχοντας 9 πόντους σε αυτό το διάστημα. Η Μπασκόνια έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 24-19 με 2/2 βολές του Λούκα Βιλντόζα ενώ ο Ματ Τζάνινγκ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 31-26 στο 12:57.

Ο Στάουσκας ανέβασε τη διαφορά στο +6 (43-37) ενώ η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 45-42 κόντρα στην ΤΣΣΚΑ που στηρίχθηκε επιθετικά στον Μάικ Τζέιμς (13π.). Η «ομάδα του στρατού» πίεσε όμως ο Μάικλ Έρικ έκανε το 62-57 στο 30' για την Μπασκόνια που άντεξε στην πίεση κι επέστρεψε από το 67-70, κάνοντας σερί 9-0 για το 76-70 με το καλάθι του Σενγκέλια στα 47.2" για το φινάλε! Εν τέλει οι γηπεδούχοι έφτασαν στην τεράστια νίκη με σκορ 80-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-42, 62-59, 80-70.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 12 (2), Γκονζάλεθ, Χένρι 5 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Τζάνινγκ 7 (1/4 τρίποντα), Ντιόπ 8 (8/10 βολές), Φολ 3, Στάουσκας 11 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σενγκέλια 22 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γκαρίνο 8 (1/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Πολονάρα, Έρικ 4.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι 2 (1/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 17 (3/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βόιτμαν 2 (1/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Βοροντσέβιτς, Χάκετ 12 (2), Κουφός (0/2 δίποντα), Χίλιαρντ 6 (0/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 8 (4 ριμπάουντ), Μπέικερ 4 (4/4 βολές).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr