Προκριματικά Euro 2020: Ελβετία, Δανία μαζί στα τελικά

Δανία

Η τελευταία αγωνιστική στον 4ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Euro 2020 έστειλε Ελβετία και Δανία στην τελική φάση του. Οι Ισπανία και Σουηδία που είχαν ήδη προκριθεί, “έκλεισαν” με νίκες την παρουσία τους στα προκριματικά, όπως και η αποκλεισμένη Νορβηγία.

Το τέταρτο γκρουπ ήταν ανοικτό, καθώς Δανία, Ελβετία και Ιρλανδία διεκδικούσαν τα δύο εισιτήρια. Τελικά έμειναν εκτός οι Ιρλανδοί. Στο Δουβλίνο δεν κατάφεραν να νικήσουν την Δανία στην οποία παραχώρησαν ισοπαλία 1-1. Στο 73΄ ο Μπρέθγουεϊτ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 85΄ ισοφάρισε σε 1-1. Η ισοπαλία κράτησε ωστόσο τους Δανούς στη 2η θέση, καθώς οι Ελβετοί με το θριαμβευτικό 1-6 στο Γιβραλτάρ, κατάφεραν να “κλείσουν” τα προκριματικά στην κορυφή θα βρεθούν στη μεγάλη γιορτή για 5η φορά στην ιστορία τους. Από την πλευρά τους οι Δανοί θα πάνε για 9η φορά.

6ος Όμιλος

Ήταν Νοέμβριος του 1962 και ήταν και τότε στην Ισπανία. Πέρασαν 57 χρόνια ώστε η Ρουμανία να δεχτεί και πάλι τέσσερα γκολ στο ημίχρονο. Στο ίδιο μέρος, από την ίδια αντίπαλο. Οι “Φούριας Ρόχας” που επικράτησαν τελικά με 5-0, κατάφεραν να σκοράρουν για 40ο  διαδοχικό ματς, με το απόλυτο ρεκόρ να είναι τα 66 της Ουγγαρίας του Πούσκας (1949-'57').  Οι Φαμπιάν Ρουίθ (8'), Ζεράρ (33', 43'), το αυτογκόλ του Ρους (45') και το γκολ του Ογιαρθάμπαλ στις καθυστερήσεις, χάρισαν στους Ταύρους την όγδοη νίκη στη σειρά των 10 αγώνων.

Την ίδια στιγμή, η Νορβηγία μπορεί να νικούσε στη Μάλτα (1-2), αλλά η Σουηδία ούτως ή άλλως είχε προκριθεί  από την προηγούμενη αγωνιστική και έκλεινε τη δική της σειρά αγώνων με το 2-0 επί των Νήσων Φερόε.