"Καθάρισε" και την Γκραν Κανάρια η Μπαρτσελόνα

Η Γκραν Κανάρια του Φώτη Κατσικάρη έβαλε δύσκολα για ένα ημίχρονο στην Μπαρτσελόνα, όμως οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς ανέβασαν την απόδοσή τους και «καθάρισαν» ένα ακόμα παιχνίδι (89-75).

Οι Καταλανοί ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και με επί μέρους σκορ 29-12 στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλαν τις βάσεις για να φτάσουν σε μία ακόμα νίκη. Στην τέταρτη περίοδο η Γκραν Κανάρια προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά οι «Μπλαουγκράνα» διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη.

Πρωταγωνιστής σε ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς. Ο έμπειρος φόργουορντ μέτρησε 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, όντας ηγέτης εντός παρκέ για μία ακόμα φορά. Τον ακολούθησε ο Μπράντον Ντέιβις με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Κάιλ Κούριτς πρόσθεσε 14 πόντους.

Από την Γκραν Κανάρια ο Οριόλ Παουλί μέτρησε 15 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ. Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε θετική εικόνα. Στα 20'08'' που έμεινε στο παρκέ είχε 5 πόντους (2/7 σουτ), 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-43, 72-55, 89-75.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr