twitter ioa24

Ο Χατζηγιοβάνης επέστρεψε και χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟ

XATZHGIOBANHS

Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης μια μέρα μετά τη συμφωνία για να ανανεώσει το συμβόλαιο του με τον Παναθηναϊκό επέστρεψε στην βασική ενδεκάδα και ήταν ο εκ των κορυφαίων και σκόρερ του Παναθηναϊκού στο Περιστέρι.

Οι πράσινοι απέδρασαν με το διπλό επικρατώντας με 1-0 και πετυχαίνοντας τη δεύτερη φετινή τους νίκη στη Super League 1.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε αντίδραση μετά την ήττα από την Ξάνθη, απέδωσε καλά και έχοντας ξανά αρκετούς Έλληνες στην ενδεκάδα του, 9 από τους 13 που αγωνίστηκαν, πήρε ενόψει της συνέχειας ένα τρίποντο ψυχολογίας.

Παράλληλα ο Δώνης έδωσε την ευκαιρία στον Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο να κάνει το ντεμπούτο του στη μεγάλη κατηγορία. Ο Έλληνας τεχνικός πέρασε στο ματς τον 18χρονο μέσο στο 75' της αναμέτρησης αντί του Κουρμπέλη ο οποίος προερχόταν και από δύο 90λεπτα με την Εθνική ομάδα και χρειαζόταν ανάσες.

Από την άλλη ο Ατρόμητος, που έχασε ένα ημίχρονο, το πρώτο, ηττήθηκε και μετά το τέλος της αναμέτρησης υπήρξαν μουρμούρες και αποδοκιμασίες κατά του Γιάννη Αναστασίου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον Ατρόμητο δίνοντας συνέχεια στην εμφάνιση του πρώτου 45λεπτου κόντρα στην Ξάνθη. Οι πράσινοι με τον Χατζηγιοβάνη ως εξτρέμ και τον Καμπετσή ως φορ είχαν την κατοχή της μπάλας, έφτιαξαν ευκαιρίες με τους Χατζηγιοβάνη (18', 19'), Ζαχίντ (22'), Μπουζούκη (39') αλλά σε αντίθεση με το παιχνίδι κόντρα στην Ξάνθη αυτή τη φορά βρήκαν και το γκολ.

Αυτό ήρθε από τον Χατζηγιοβάνη στο 43' μετά από διαγώνια μπαλιά του Μπουζούκη προς τον Έλληνα επιθετικό ο οποίος πρόλαβε τον Ρισβάνη και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να ανοίξει το σκορ για τους πράσινους.

Ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος παρά μόνο σε μια φάση όπου ο Διούδης ήταν εκεί σε εκτέλεση φάουλ του Φάρλεϊ Ρόσα.

Ο Ατρόμητος παρουσίασε εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο 45λεπτο. Με την έναρξη του οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πίεσαν την πράσινη άμυνα, απείλησαν και είχαν τις ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν με αποκορύφωμα τη χαμένη ευκαιρία του Μανούσου. Ο Έλληνας τεχνικός φόρτωσε την επίθεση του βάζοντας και τον Βέλλιο αλλά και πάλι παρά την πίεση που έβγαλε δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός άντεξε, κράτησε το μηδέν στην άμυνα και βρήκε χώρος ώστε να απειλήσει και αυτός με τους Χατζηγιοβάνη και Μπουζούκη αλλά δεν μπόρεσε να κλειδώσει το τρίποντο με αποτέλεσμα το ματς να είναι ανοιχτό μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Τελικά μπόρεσε να πάρει τη νίκη και τους πολύτιμους τρεις βαθμούς και να κερδίσει ηρεμία ενόψει της συνέχειας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μανδάς, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Γούτας, Ταλόχα, Χαρίσης, Μπαένα (80’ Ενσικουλού), Ανδρούτσος (69’ Νταβιώτης), Γιακουμάκης, Ρόσα (61’ Βέλλιος), Μανούσος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης (75’ Αλεξανδρόπουλος), Ζαχίντ (63’ Χατζηθεοδωρίδης), Χ. Δώνης, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr