ΒΙΝΤΕΟ: Με δύο παίκτες παραπάνω καθάρισε στο τέλος η Παρί

ΠΑΡΙ

Η Παρί Σεν Ζερμέν έφτασε σε σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα της Νις με 4-1 που την φέρνει στην κορυφή με +5 από τη Ναντ. Βέβαια οι Παριζιάνοι σκόραραν δύο γκολ στα τελευταία λεπτά και όταν η Νις έμεινε με 9.

Μέσα σε έξι λεπτά ο Άνχελ Ντι Μαρία καθάρισε το ματς. Ο Αργεντινός, αφού στο 15' αξιοποίησε με εξαιρετικό αριστερό πλασέ μια υποδειγματική ασίστ του Ικάρντι, στο 21’ έβαλε ένα πανέμορφο γκολ με λόμπα από πλάγια θέση πάνω στην κίνηση από μια ωραία πάσα του Μενιέ για το 0-2.

Στην επανάληψη ο Γκαναγκό μείωσε για τη Νις στο 67’ , αλλά επτά λεπτά αργότερα η γηπεδούχος έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Σιπριέν με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο 77’ αποβλήθηκε και ο Ερέλ.

Έτσι στο 88’ ο Εμπαπέ έκανε το 1-3, για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα ο Ικάρντι στο 91’ για το τελικό 1-4.

Στην ενδεκάδα της Παρί δεν ξεκίνησαν, οι Καβάνι και Εμπαπέ (πέρασε σαν αλλαγή στην επανάληψη) με τον Τούχελ να προσπαθεί να κρατήσει φρέσκια την ομάδα του, ενόψει του αγώνα με την Μπριζ για το Τσάμπιονς Λιγκ, την προσεχή Τρίτη.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr