Η Μπαρτσελόνα «πλήγωσε» τον Ρενέσες

μπαρτσελόνα μπάσκετ

Η Μπαρτσελόνα... πλήγωσε τον Αϊτο Γκαρθία Ρενέσες στην επιστροφή του στο μισοάδειο “Palau Blaugrana”, επικρατώντας με σκορ 103-84 της Άλμπα Βερολίνου και συνέχισε το νικηφόρο σερί της στην Euroleague.

Ο Άντε Τόμιτς κουβάλησε επιθετικά την Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο “Palau Blaugrana”, σκοράροντας για το 8-3 στο 4΄:53΄΄ και φτάνοντας τους 6 πόντους με 3/3 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Ο Ρόκας Γκιεντράιτιτς έδωσε λύσεις στην επίθεση της Άλμπα (10-9), ο Λουκ Σίκμα σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 13-16, ενώ οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 19-25. Μάλιστα ο Τζίφει πέτυχε 5 σερί πόντους κι ανέβασε τη διαφορά στο +11 (19-30, 10'46") για την ομάδα του Ρενέσες!

Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε, ο Τζίφεϊ έκανε το 28-35 με τρίποντο, ωστόσο οι Καταλανοί απάντησαν με σερί 6-0 κι ανέκτησαν το προβάδισμα με το καλάθι του Κόρι Χίγκινς (36-35), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 46-44. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και ο Βίκτορ Κλαβέρ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 61-50 στο 24΄:51΄΄.

Οι Γερμανοί μπλόκαραν επιθετικά, το τρίποντο του Χίγκινς έκανε το 68-50΄, ενώ ο Κούριτς διαμόρφωσε το 70-56 λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι “μπλαουγκράνα” ήταν καταιγιστικοί στο τέταρτο δεκάλεπτο, πέτυχαν επιμέρους σκορ 31-23 κι έφτασαν στη νίκη με 103-84, κάνοντας το 3/3 στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 46-44, 72-61, 103-84.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr