Ανασκόπηση ITI EPIC 2016

Την Κυριακή 24.7.2016 που μας πέρασε, ολοκληρώθηκε επιτυχώς το ITI EPIC 2016 με 340 συμμετοχές. Σύμμαχος των αθλητών ο φανταστικός καιρός για την εποχή. Στο χωριό Παύλιανη, όπου ήταν και η γραματεία του αγώνα, οι αθλητές από το Σάββατο είχαν ήδη ξεκινήσει να λαμβάνουν τους αριθμούς συμμετοχής τους. Πηγαδάκια, τεχνικές οδηγίες, συζητήσεις όλα κινούνταν στο πνεύμα του αγώνα και προετοίμαζαν το έδαφος. Για την διοργάνωση τα πράγματα ήταν λίγο πιο δύσκολα καθώς ο δυνατός αέρας που επικράτησε προκάλεσε ανησυχίες για πιθανές ζημιές στην διαδρομή.

Ξημερώματα Κυριακής και αφού έγινε ο έλεγχος της διαδρομής, η εκκίνηση για τα 58 και 36 χιλιόμετρα δόθηκε στις 11:00, ενώ λίγα λεπτά αργότερα δόθηκε και η εκκίνηση για την διαδρομή των 18 χιλιομέτρων. Ο ρυθμός για τους πρώτους αθλητές ήταν πάρα πολύ δυνατός, ενώ όσο πηγαίναμε προς τους τελευταίους οι αποστάσεις μεγάλωναν, γεμίζοντας το βουνό ποδήλατα.

Τα μονοπάτια του αγώνα, 5 στον αριθμό, εντυπωσίασαν τους περισσότερους αλλά δυσκόλεψαν και τους λιγότερο τεχνίτες αναβάτες. Το 6ο και καινούριο μονοπάτι έδωσε το κάτι παραπάνω στον αγώνα και μαζί με την πολύ απαιτητική του είσοδο το έκαναν να ξεχωρίσει. Στους σταθμούς ανεφοδιασμοί -οι οποίοι λειτουργούσαν και ως σημεία ανασυγκρότησης για τους αθλητές- δεν έμεινε ίχνος φαγητού καθώς οι απαιτήσεις του αγώνα ήταν πολύ υψηλές.

Στον τερματισμό επικρατούσε γιορτινή και πολύ χαρούμενη ατμόσφαιρα, με αναμνηστικά μπλουζάκια για όλους τους συμμετέχοντες ενώ οι πρώτοι σε κάθε κατηγορία πήραν και μεγάλα έπαθλα.

Στα 58 χιλιόμετρα επικράτησε ο Ανέστης Kουρμπέτης της Νinerds από την κατηγορία EM1, κερδίζοντας το έπαθλο της Μινέττα, ενώ στα 36 χιλιόμετρα ο Ζιάκας Βασίλης κερδίζοντας το έπαθλο της Stihl! Στις επιμέρους κατηγορίες τώρα, στην ΕΜ2 πρώτος ήταν ο Γιώργος Δάντος, στην ΕΜ3 ο Λευτέρης Ματσούκας, στην EW η Δανάη Στρουμπούλη, στην SM2 o Αθανάσιος Κουκουλιέρος, στην SW η Στέλλα Δαπόντε, στα ηλεκτρικά SE η Βαρβάρα Φασόη, ενώ στα 18 χιλιόμετρα στην ΚΜ ο Αριστομένης Κολοβάδης και στην KW η Ντίνα Γαβριηλίδου.

Ο αγώνας στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία, άφησε πίσω πολλά χαμόγελα και συγκινήσεις. Και φέτος μεγάλος υποστηρικτής και συνδιοργανωτής ήταν ο Δήμος Λαμιέων, ενώ συγχαρητήρια αξίζουν όλοι οι χορηγοί του αγώνα, που χάρη σε αυτούς διατηρείται το επίπεδο κάθε χρόνο ψηλά!